زندگی برتر

مشاوره ، مطالب مفید، کار آفرینی

زندگی برتر

مشاوره ، مطالب مفید، کار آفرینی

زندگی برتر

اشتراک نظرات و مطالب مفید ، کار آفرینی ، ختم قرآن ، شعر ، طب خانگی ، طب سنتی ، مشاعره ، مشاوره تحصیلی ، مشاوره روانشناسی ، مشاور ازدواج ، مشاوره بازرگانی ....

آخرین مطالب

موسیقی و غنا چیست؟

دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۵۹ ق.ظ

۱.موسیقی و غنا چیست؟ 
انچه درکتاب های فقهی تعبیر به موسیقی شده است؛ عبارت از کیفیت نوازندگی است.
برای مثال طبل، ویالون ، سنتور ، اُرگ و امثال آن نواخته شود و تولید صدا نماید موسیقی گفته میشود.اما غنا چگونگی خواندن است.
گاه خوانندگی با نوازندگی همراه است که البته هریک حکم جداگانه دارد بدین معنا که شاید دربرخی موارد موسیقی متن سرود ویا ترانه حرام نباشد اما نحوه ی خواندن حرام باشد.
۲.آیا حرمت موسیقی و غنا مطلق است؟ یا بعض اقسام آن حرام نیست ؟ 
بنا به فتوای اکثر فقها ، هر نوازندگی و خوانندگی حرام نیست ، بلکه چگونگی نواختن و خواندن درحکم آن تاثیر دارد.
به عبارت دیگر ملاک تشخیص موسیقی حلال از حرام رابا دو قید بیان میکنیم: 
الف.موسیقی مطرب حرام است.
ب.موسیقی متناسب با مجالس لهو و لعب حرام است.
مطرب یا نوازنده کسی است که با نوازندگی ، دیگران وحتی خودش را به طرب وا میدارد .
منظور از طرب فقط شادی یا غم نیست که انسان با گوش دادن به آن شاد یا غمگین شود همچنان که با شنیدن برخی سرودهای حماسی سوگمندانه این حالت رخ میدهد بلکه به گونه ای باشد که انسان را از حالت طبیعی خارج کند ؛ زیرا حالت اطراب تا حدودی مانند حالت اسکار است که انسان را از حالت عادی خود خارج میسازد.
قید دوم موسیقی متناسب با مجالس لهو و لعب است ؛ زیرا ممکن است گفته شود که برخی موسیقی ها ارام است و به انسان حالت غیر طبیعی دست نمیدهد اما قید دوم نیز حکم موضوع را مشخص میکند وقتی گفته میشود مجالس لهو و لعب ؛ یعنی مجالس عیش و نوش که درآن می نوازند و میرقصند و شادی میکنند .
اگر موسیقی بگونه ای باشد که در چنین مجالسی آن را بکار میبرند حرام است و چنانچه از آن در اینگونه مجالس خبری نباشد جایز است.
خوانندگی نیز چنین است البته حرمت خواندن ، گاه از جهت معنا و مفهوم مطلب است ؛ همچنان که اگر کسی مطلب خلاف شرع و اخلاق و منافی عفت را برای دیگری باز گو نماید مرتکب حرام شده است یعنی حرمت عمل از جهت معنا و مفهوم مطلب است.
👈👈گاه نیز به جهت نوع خواندن است ، حتی اگر قرآن که از نظر معنا و مفهوم بهترین است را (((( به حال غنایی بخواند )))) مرتکب کار حرام شده است.
🍁🍁 حال تکلیف ما نسبت به تولید ، پخش و توزیع و گوش کردن نوازندگی و خوانندگی صدا وسیما و نیز ابزارهای دیگری که در جامعه اسلامی موجود است چه میباشد؟ 
انچه را انسان میشنود از سه حال خارج نیست: 
الف..حرمت آن معلوم است
ب..حلیت آن معلوم است.
ج..حرمت و حلیت آن نامعلوم است.
تکلیف در دو مورد اول مشخص است.
واما حکم قسم سوم جواز است..اگر چه احتیاط بهتر است ؛ زیرا گفته اند در حریم وارد نشو تادر حرام نیفتی !! از این رو گوش نکردن موسیقی مشکوک بهتر از گوش کردن آن است
دوستان ...شکر خدا من اصلا گوش نمیدم...مداحی گوش میکردم که حتی مداحی رو هم گذاشتم کنار چون بعضیاش انگار طرب داشت ..
من اهل گوش کردن موسیقی و آهنگ و... نیستم.شکر خدا
منبع:
روش بیان احکام از محمد حسین فلاح زاده ناشر: جامعه الزهرا
ارسال کنند :
مریم.24

نظرات  (۱)

حالت اسکار رو توضیح میدید؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی